Świętokrzyskie – co oferuje turystom?


Wiele miejsc w Polsce pozostaje mało popularnymi wśród podróżników. Przeważnie niesłusznie, ponieważ każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś unikatowym.

Podobnie rzecz ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy spotka tu coś dla siebie. Pasjonaci historii mają możliwość zwiedzania zamków i zabytkowych miast. Są tu także zjawiskowe góry i inne cuda natury. Całkiem popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są godne obejrzenia w Kielcach i okolicach? Na dole, krótki przewodnik.

Szlakiem polskich zamków

Teren województwa Świętokrzyskiego odegrał niemałą rolę w historii naszego kraju. W swoim czasie tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych wzgórz i lasów szlachta budowała zamki. Kwitnął także handel i struktura miejska.

Dziś pozostałości tamtych czasów można oglądać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych punktów na mapie powinien być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w tamtym czasie miasto było jednym z podstawowych postojów karawan kupieckich zmierzających ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto teren ten jest pełen wiekowych zamków. Część z nich zachowała się w niezłym stanie. Z pozostałych zostały ruiny. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele tych miejsc jest żywą historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien zobaczyć każdy pasjonat historii.

Często w okolicy zamków i pałaców, które umieszczone są między piękną naturą można znaleźć wygodne noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to wybór, który(a) pozwala poczuć ten region w pełni.

Jednocząc się z naturą – Świętokrzyskie

Agroturystyka Świętokrzyskie to świetna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Obszar ten słynie z uroczych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zostając w gospodarstwie agroturystycznym mamy opcję kosztowania darów ziemii najlepszego sortu.

Zwiedzanie gospodarstw i oglądanie z bliska pracy ich gospodarzy może być świetnym relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w okolicy Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owiane są różnymi tajemnicami co czyni je jeszcze bardziej interesującymi. Tutaj też spotkamy najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być również aktywny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie bądź zwiedzanie jaskini Raj. Są to alternatywy, które z pewnością pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Natomiast dla chcących relaksu, województwo Świętokrzyskie oferuje miejscowości zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Wymienione miejsca to tylko część bogactwa jakie ma ten region kraju. Bezsprzecznie warto poświęcić parę dni by zobaczyć jak działa agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje turystom.