Skup złomu -jak funkcjonuje, co można oddać?

złom

Punkt skupu złomu jest miejscem, gdzie można sprzedać niepotrzebne, zalegające rzeczy a oprócz tego zdobyć trochę pieniędzy. Co więcej w niektórych punktach skupu, można również zakupić używane części do samochodów. Taki skup złomu znajduje się np. w miejscowości Lubartów. Oddawanie niepotrzebnych przedmiotów na skup przyczynia się do troski o środowisko naturalne. Dlatego wiele osób postanawia zawieźć zbędne metale na skup, nawet jeśli jest on oddalony o kilka kilometrów. Jednakże nie każdy do końca wie jakie rzeczy można oddać do takiego punktu. Czy skup skupuje wszystkie metale? Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie surowce trzeba wcześniej odpowiednio przygotować poprzez ich wyczyszczenie. Skup złomu Lubartów raczej nie kupi aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych folią. Dlaczego? Dlatego, że takie surowce nie mogą zostać przetworzone. Pomimo tego warto włożyć trochę pracy, dobrze przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i otrzymać nieco pieniędzy. 

złom w piwnicy
Złom często zalega nam w piwnicy domu.

Czym tak właściwie jest złom?

Zazwyczaj nie wiemy, ile zbędnych metalowych rzeczy zalega nam w domu, a mogłyby zostać sprzedane z zyskiem. Czym jest złom? Dokładnie mówiąc są to różnego typu odpady nie nadające się do użytku wykonane z metali i ich stopów, które równocześnie mogą zostać przetworzone. Takie niepotrzebne rzeczy mogą zostać stopione i uzyskany z nich metal ponownie wykorzystany. Co właściwie można oddawać na takim skupie? Najczęściej sprzedawane przedmioty to np.: części samochodowe, różnego rodzaju blachy, puszki po napojach, zbrojenia wyjęte z rozbiórek, oraz metalowe odpady produkcyjne czy budowlane. 

Ile można dostać pieniędzy na takim skupie?

To, ile zarobimy oddając metale do skupu zależy na pewno od tego, jaki to będzie metal. Niewątpliwie skupy kupują wszystkie metale, ale część z nich jest droga, a część tania. Najpopularniejsze, a jednocześnie najczęściej sprzedawane metale to stal, żeliwo i aluminium. Minusem jest to, że ich cena nie jest zbyt wysoka. Można zarobić od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Pomimo tego, opłaca się je sprzedawać, ponieważ są łatwo dostępne. Ocenia się, że zbierając metalowe odpady w domu można zyskać nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zyskać najwięcej? Zdecydowanie najwięcej kosztują metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz a także miedź. Ich ceny wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Z czego to wynika? Na pewno z tego, że są to metale przewodzące ciepło. Kolejną ich zaletą jest niewątpliwie to, że w czasie recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Ponadto koszty wydobycia tych metali są znacznie wyższe od kosztów odzysku. 

metalowe rzeczy na złom
Takie metalowe przedmioty można oddać na złom.

Sprzedaż odpadów na skupie – jak je przygotować?   

Przed oddaniem metalowych przedmiotów na złom warto pamiętać o kilku regułach. Przede wszystkim takie rzeczy powinny być wcześniej odpowiednio przygotowane, aby cała transakcja przebiegła szybko i bez zakłóceń. Poza tym takie rzeczy muszą być wyczyszczone z niepotrzebnych odpadów jak papier, folia, szkło. Następną ważną kwestią jest poprawna segregacja. Przed pójściem na złom trzeba osobno zgromadzić stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Na pewno jest to bardziej opłacalne dla osoby, która to sprzedaje. Kiedy jakiś przedmiot składa się z kilku metali będzie on zważony i kupiony w cenie żelaza, nawet jeśli są tam elementy z drogiej miedzi, czy cyny. 

złomowisko
Przed udaniem się do skupu złomu warto zapytać o cennik.

Jak sprzedać samochód na skup złomu? 

Sporo skupów, które są do tego przystosowane przyjmuje także zużyte, zniszczone samochody. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i poszczególnych elementów. Zazwyczaj jest to jedyny sposób na legalne pozbycie się samochodu nadającego się tylko do kasacji. Jakiś czas temu aby oddać taki samochód na złom trzeba zapłacić opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Obecnie wycofano się z niej i na oddaniu takiego wraka można nawet dobrze wyjść. 

Skup złomu – czego nie przyjmie?

Coraz więcej osób sprzedaje bezwartościowe, metalowe rzeczy na złom. Takie miejsca często kupują niemalże wszystko, aczkolwiek jest kilka wyjątków. Jakie dokładnie? Na złomowiskach z pewnością nie spieniężymy monet które są obecnie w obiegu. Następną rzeczą, której nie da się zgodnie z prawem sprzedać na złomie są znaki drogowe, co raczej jest oczywiste. Z pewnością taki skup nie powinien przyjmować również trakcji kolejowych lub tramwajowych, także w sytuacji kiedy potrafimy udokumentować, że weszliśmy w ich posiadanie legalnie. Mimo wszystko warto od czasi do czasu zrobić w domu czy piwnicy gruntowne porządki i bezwartościowe, metalowe przedmioty oddać na skup złomu. Jest to na pewno bardziej korzystna opcja niż trzymanie w domu. Istotne jest to, że oprócz zarobku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy przedmiot dostanie drugie życie.

zgoda na prowadzenie złomu
Aby skup złomu działał legalnie, musi mieć pozwolenie z właściwego urzędu.

Jak założyć skup złomu?

Skupy złomu cieszą się ostatnio dużą popularnością, w związku z tym coraz więcej osób je otwiera. Na pewno trzeba dysponować odpowiednim miejscem, gdzie można składować tego typu odpady. Aby otworzyć taką działalność należy uzyskać właściwe pozwolenie z gminy na terenie której będzie się znajdowało złomowisko. Jeśli przyszły przedsiębiorca ma aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.