Rolety, plisy czy zasłony – co i kiedy wybrać?


Okna stanowią ważny punkt naszych domostw. Pozwalają obserwować świat zewnętrzny i gwarantują zastrzyk światła słonecznego, regulują także temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają gapiom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co wpływa na naszą prywatność.

Między innymi dlatego na oknach instaluje się różnego rodzaju dekoracje. Zakładając na okna plisy, rolety lub zasłony chcemy też by całość dobrze wyglądała.

Istotna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich faktura. Projektując wnętrze najczęściej będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety komponowały się z resztą wnętrza. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one cechują?

Z jakich akcesoriów możemy skorzystać dekorujac okna?

Rynek proponuje nam liczne ozdoby okienne. Obecna technologia pozwala na produkowanie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z wykorzystaniem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ słońca do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najlepsze warunki do spania.

Do niedawna najpopularniejszą opcją były zasłony. Masywne i stylowe potrafią wpłynąć na oblicze całej(go) aranżacji. W zależności od wykorzystanej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Co więcej w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od pory roku czy własnego widzimisię.

Inną często spotykaną opcją na naszych oknach są rolety. Cechują się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają lub odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być produkowane z różnorodnych tkanin.

Rolety można regulować, dzięki czemu otrzymujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby chwili. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które wiążą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w łatwy sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy osiągnąć powzięty cel.

Plisy – wady i zalety

Warto poświęcić trochę uwagi plisą. Są one alternatywą dla typowych rolet. Różnica między nimi polega na sposobie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować obustronnie. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch listwach, które wmontowane w ramę okienną manipulują tkaniną. Mechanizm pozwala przy użyciu sznurka zwijać materiał w estetyczną harmonijkę. Jest to korzystne z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym plusem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są szczególnie chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Możliwość dwukierunkowego sterowania tkaniną pozwala, zależnie od potrzeb, zasłonić część lub całość wnętrza. Jest to rozwiązanie cenione też w miejscach użytkowych.

Pośród wad plis wymienia się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci panującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można wykorzystać plisy z materiału odpornego na wilgoć.

Z kim konsultować wybór dekoracji okiennej?

Pierwszorzędną sprawą jest to, czy plisy będą spełniać nasze cele co do użyteczności. W takim układzie walory estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa komponowała się z resztą otoczenia.

Bez wątpienia warto zaglądnać do odpowiedniego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) postrzegania wartościowe. Dzięki takiemu zdaniu na pewno łatwiej będzie przeprowadzić zakupy.