Problem z dzikami plądrującymi działkę – jak go zażegnać?


Dziki znane są ze swoich ogromnych rozmiarów i siły. Mimo, że ich naturalne środowisko stanowią lasy, niejednokrotnie można je spotkać w okolicach miejsc zamieszkanych przez człowieka. Trzeba na nie uważać, gdyż mogą być niszczycielskie dla naszych gospodarstw.

Dziki plądrujące sady i ogrody to zjawisko całkiem często spotykane. W poszukiwaniu żywności wparowują na działki siejąc popłoch. W zasadzie wyłącznie ogrodzenia betonowe efektywnie je powstrzymują.

Co można zrobić aby zabezpieczyć swój dobytek przed żywiołem jakim są dziki? Oto kilka rozwiązań.

Dziki niszczą Twoje uprawy? To rozwiązanie pomoże się z nimi uporać

Za najlepszy sposób zabezpieczenia swojej(go) własności uznaje się ustawienie należytych urządzeń barierowych. Istnieje wiele rodzajów barier. Żeby w sposób porządany postawić się dzikom ogrodzenie musi być wytrzymałe.

Dlatego, gremialnie w miejscach intensywnie zalesionych stosuje się ogrodzenia betonowe. Ich odporność powoduje, że groźne zwierze nie jest w stanie ich staranować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie się uporać, o tyle ogrodzenia betonowe skutecznie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych działkach spotkać można również ogrodzenia elektryczne. Prąd pozwala odstraszyć intruza i daje gospodarzowi spokojny sen. Jednak stosowanie tego rodzaju barier uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swoich dóbr nie chodzi przecież o to by uśmiercić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem okazują się ogrodzenia betonowe.

Jak bezpiecznie obchodzić się z dzikiem?

Przy spotkaniu z dzikiem podstawową regułą jest zachowanie spokoju. Bez wątpienia nie jest to proste zadanie, ale utrzymanie emocji w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu.

Powinno się unikać gwałtownych ruchów i krzyku. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z dystansu – często dziki same decydują się opuścić dany teren. Głośne odłosy mogą być pomocne w odstraszaniu zwierzęcia.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kiedy zamieszkujemy obszary, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) profilaktyka pozwoli nam w przyszłości uniknąć ewentualnych nerwów.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać jedzenia na zewnątrz. Zapachy mogą kusić dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo dobrze potrafią sobie dawać radę z różnymi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są mury. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tej sytuacji najbardziej akuratne. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto porozmawiać z fachowcem. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni rodzaj ogrodzenia, ale także je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają odporoność, która pozwala im trwać latami.