Niecodzienne atrakcje Gdańska-schody


Gdańsk jest z pewnością miastem typowo turystycznym. To dzięki jego położeniu nad morzem, oraz interesującej historii. Każdego roku to wyjątkowe miasto odwiedzają tłumy turystów z Polski, ale i z zagranicy. Gdańsk należy do jednych z najstarszych polskich miast, posiadający wiele bezcennych zabytków, oraz miejscem gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Poza najbardziej znanymi zabytkami takimi jak Fontanna Neptuna, Ratusz, Bazylika Mariacka, Brama Żuraw, miasto ma dużo innych mniej popularnych atrakcji turystycznych. Jedną z takich ciekawostek są przedporoża, czyli element gdańskiej architektury ulicy i domu. Niewiele osób wie, że ze względu na nietypowe umiejscowienie Gdańska niedawno zbudowano tam wyjątkowo długie schody, bo liczące aż 270 metrów długości. Łączą one ulicę Kartuską z osiedlem Paderewskiego. Po obu stronach schodów posadzona została także roślinność, która bardzo uprzyjemnia spacer. Co trzeba zwiedzić w Gdańsku? Gdzie można się wspiąć, aby podziwiać panoramę miasta i okolic?

Gdańsk i jego historia

Za początki miasta uważa się IX w. Gdańsk jest miastem które może poszczycić się dynamiczną historią, często przechodząc z rąk do rąk. Przez jakiś czas miasto należało do Brandenburczyków, aby później zostać przejęte przez Krzyżaków. W ich rękach pozostało przez następne 150 lat. Królem, który włączył Gdańsk do Polski był Kazimierz Jagiellończyk. Wtedy też nadał wiele praw, m.in. prawo do bicia monety. Oczywiście miasta nie ominęły również rozbiory Polski, kiedy to ponownie musiał zmienić przynależność. Następnym burzliwym momentem w historii był wybuch II wojny światowej, wówczas 1 września 1939 roku niemiecki pancernik zaatakował Westerplatte. W tamtym czasie miasto przeszło w ręce III Rzeszy. Po zakończeniu wojny został szybko odbudowany, rozwijał się przemysł a także gdański uniwersytet. Następnym kamieniem milowym w historii Gdańska był wybuch strajku pracowników Stoczni Gdańskiej, powstanie Solidarności na czele której stanął Lech Wałęsa oraz koniec komunizmu.

Miasto schodów- Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka znana jest również jako Korona Gdańska. Bazylika jest trzecią pod względem wielkości budowlą na świecie, której mury w całości wybudowane zostały z cegły. Budowla wzniesiona jest w stylu gotyckim, typowym dla miast nadbałtyckich. Jest to na pewno dobrze znany symbol Gdańska. Bazylika Mariacka jest chętnie odwiedzana przez turystów nie tylko przez wzgląd na ujmującą architekturę i interesującą historię. To co wabi przyjezdnych jest na pewno wieża z tarasem widokowym, z którego rozpościera się widok zapierający dech w piersiach. Na szczyt prowadzi aż 409 schodów! Na początku drogi są one wąskie i kręte, aby później zmienić się w wyjątkowo obszerne. Po drodze na punkt widokowy można także obejrzećć dwa dzwony- Gratia Dei a także Ave Maria. Warto wspomnieć, że  nie są to typowe dzwony- Gratia Dei waży niemal 8 ton, Ave Maria natomiast 2,5 tony. Ze szczytu można podziwiać wyjątkowe sklepienia z góry, a także przy odpowiedniej, bezchmurnej pogodzie widać stamtąd Tczew i Hel. Z pewnością wysiłek, jaki trzeba włożyć w przebycie takiej liczby schodów jest warty tego, co można zobaczyć na szczycie.

Przedproża jako symbol Gdańska

Ścisła zabudowa Gdańska nie służyła powstawaniu miejsc, gdzie mieszkańcy mogliby urządzać spotkania towarzyskie. W mieście nie ma przestronnych parków, jedynym wyjściem byłaby zajmująca dużo czasu wyprawa na obrzeża. Na pomoc przy rozwiązaniu tego problemu przyszli architekci projektując tzw. przedproża. Są to tarasy wychodzące przed budynek. Ich szerokość umożliwiała swobodne spotkania towarzyskie. W czasie sprzyjającej pogody to właśnie tam lokatorzy kamienic spędzali czas wolny. Przedproża pełniły także funkcję bezpiecznych placów zabaw dla dzieci. Konstrukcja ograniczona jest balustradą i można dostać się tam przy pomocy schodów. Obok większości przedproży znajdowało się zwykle wejście do piwnicy. Przedproża były również sposobem na radzenie sobie z wysokim poziomem wód gruntowych. Parter budynku zazwyczaj projektowano trochę wyżej niż standardowo, a wejście do budynku poprzedzone było przedprożami. Przyjmuje się, że początek tej charakterystycznej dla Gdańska architektury przypada na XV wiek. Czasami przedproża zabudowywano i zadaszano, aby zwiększyć rozmiar sklepu umiejscowionego w kamienicy. Oczywiście projekt przedproży inny był w przypadku bogatych dzielnic i ich uboższych odpowiedników. W przypadku ubogich dzielnic balustrady były bez zdobień, w bogatszych z kolei dekorowano je wyjątkowymi rzeźbami z kamienia. 

Góra gradowa- mało znana atrakcja Gdańska

Poza niezwykle popularną Bazyliką Mariacką, która znana jest również jako punkt widokowy, można odwiedzić również mniej znaną Górę Gradową. Miejsce to pełni również funkcję punktu widokowego. Góra Gradowa wysoka jest na 50 m, na szczycie której wybudowane zostały liczne bunkry obronne. Z tego względu jest to idealne miejsce dla fanów bunkrów. Są tam również inne atrakcje jak np. interaktywne centrum naukowe stworzone z myślą o dzieciach. Góra Gradowa umiejscowiona jest we wschodniej części miasta, obok stacji kolejowej. Wybudowany na górze w 2000 roku Krzyż Milenijny jest nocą oświetlany, co stanowi szczególnie wyjątkowy widok. Warto odwiedzić Gadańsk, aby spędzić w nim kilka dni, ponieważ weekend to z pewnością za krótko, szczególnie jeśli chodzi o zwiedzanie nietypowych, mało znanych atrakcji turystycznych.