Najistotniejsze wydarzenie branży rolet, bram i osłon przeciwsłonecznych – ogólnoświatowe targi


Międzynarodowe targi rolet i bram organizowane są regularnie co trzy lata w Stuttgarcie. Jest to niezwykle istotne wydarzenie w tej dziedzinie gromadzące ponad 1000 wystawców z całego świata. Targi te organizowane są na 10 halach o łącznej powierzchni 124 000 metrów kwadratowych. Każdą imprezę odwiedza ponad 65 000 odwiedzających ze 140 krajów. Wystawcy pokazuja najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie markiz, rolet, osłon przeciwsłonecznych, bram, drzwi a także wielu innych. Warto wiedzieć, że część producentów czeka z prezentacją swoich najnowszych rozwiązań właśnie na targi w Stuttgarcie. Pawilony wystawowe ulokowane są niedaleko lotniska oraz autostrady, co pozwala gościom na bezproblemowe dotarcie na miejsce. Dużo firm, które wystawiają tam swoje wyroby, to firmy zagraniczne. W 2018 na 1027 prezentujących, aż 774 przybyło spoza Niemiec.

Bogaty program ramowy targów jako gwarancja sukcesu

Program wystawy zaczyna się od wręczeniawyróżnienia za Innowacyjność. Następnym punktem rozkładu są prezentacje Młodych Talentów, oraz R+S Update, Forum Bram i Drzwi, pokaz Instytutu Techniki Okiennej. Dzięki wsparciu organizacji partnerskiej odbyły się także warsztaty ES-SO (European Solar Shading Innovation). Należy zaznaczyć, że plan ramowy urozmaicono o dodatkowe imprezy skierowane do konkretnych grup docelowych. Na pewno targi w Stuttgarcie są okazją do pogłębienia branżowej wiedzy i wymiany doświadczeń ze specjalistami w obrębie rolet okiennych, markiz, czy drzwi. Grafik jest starannie zaplanowany, aby jak najdokładniej odpowiedzieć na potrzeby rynku. Zainteresowani mogą na żywo poznać nowości w branży, a także przyjrzeć się rozwiązaniom w dziedzinie bezpieczeństwa, komfortu, efektywności energetycznej czy automatyzacji.

Najnowsze wydarzenia w organizacji targów?

Zeszła edycja wydarzenia miała miejsce w 2018 roku. Zoptymalizowano wtedy miejsce na halach tak, aby dział „Outdoor.Ambiente.Living” miał o wiele więcej miejsca na prezentację swoich produktów. To właśnie tam hotelarstwo i gastronomia mogły pokazywać swoje nowości, ponadto w Rothausapark miały miejsce wystawy wyjątkowe dedykowane zwłaszcza tej branży. Współczesne rozwiązania w branży są na tyle elastyczne, że można je używać prawie w każdych stylach architektonicznych, a także odznaczają się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i szczególnym wzornictwem. Niewątpliwie wart uwagi jest również dział „Smart Home”, na którym zorganizowano wiele wykładów a także dyskusji. Swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. eksperci od rozwiązań antywłamaniowych, architekci oraz kupujący. Każdego dnia targów zaplanowano inny temat główny taki jak:

  • komfort,
  • ochrona antywłamaniowa,
  • efektywność energetyczna,
  • montaż nowych rozwiązań.

Dzięki temu każdy z tych tematów mógł być szczegółowo omówiony. Nie zapomniano także o kwestiach sprzedaży najnowocześniejszych rozwiązań w tej dziedzinie. Na targach w 2018 roku po raz pierwszy zorganizowano międzynarodowy kongres Automatic Doors. Wydarzenie to jest na pewno okazją do wyznaczenia pewnych standardów w branży. Przykładem mogą być rolety, które są znacznie szybsze, wymagają mniej obsługi oraz są inteligentne. Obecnie rolety poza zapewnianiem bezpieczeństwa, zwiększają również efektywność energetyczną domów. Także bramy nie pozostają w tyle w tej kwestii. Dzięki wykorzystaniu współczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie napędów są również bardziej komfortowe. Na pewno fundamentalnym aspektem w dziedzinie drzwi jest ochrona przeciwpożarowa i zabezpieczenia przed zadymieniem. Jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwsłoneczne, to w tym dziale zaprezentowano współczesne wzornictwo w zestawieniu z najnowszą techniką. Na pewno i w tym przypadku nie pominięto niezwykle istotnej kwestii jaką jest efektywność energetyczna zarówno jeśli chodzi o osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Obecność Polski na targach 

Targi w Stuttgarcie są na pewno wydarzeniem międzynarodowym, z tego powodu nie mogło zabraknąć na nich najważniejszych polskich producentów rolet, drzwi a także markiz. Na targach, które odbyły się w 2018 roku pojawiła się liczna grupa polskich dziennikarzy, gości oraz wystawców. Swoje innowacyjne produkty pokazało wówczas aż 39 wystawców z Polski.

Targi w 2021 roku zostały odwołane

Targi w 2018 roku odniosły znaczący sukces, zdecydowanie przewyższając oczekiwania organizatorów, przede wszystkim dzięki rozbudowie powierzchni wystawowych. Kolejna edycja miała odbyć się 3 lata później, czyli w 2021 roku. Niestety, ostatnie targi zostały odwołane przez wzgląd na na pandemię. Najbliższa edycja tego wydarzenia odbędzie się na początku 2022 roku. Po intensywnych dyskusjach z najistotniejszymi producentami, partnerami targów a także ze stowarzyszeniami branżowymi tak zadecydowano. Mimo wszystko w zaplanowanym terminie odbyła się elektroniczna wersja targów R+T digital. Na potrzeby branży stworzono bezpieczną platformę, która pozwoliła na wystawcom swobodny kontakt online. Pozwoliło to na wymianę informacji pomiędzy producentami i gośćmi.

Wyjazd na targi dla zwiedzających

Targi w Niemczech od dłuższego czasu cieszą się znacznym powodzeniem i zainteresowaniem odwiedzających. Jest to ważne wydarzenie dla osób zainteresowanych najnowszymi technologiami w zakresie osłon przeciwsłonecznych, bram, markiz, drzwi i wielu innych. Systematycznie co trzy lata wystawcy z wielu krajów gromadzą się, aby zaprezentować innowacyjne rozwiązania w branży. Mimo wszystko wyjazd na tego typu wydarzenie może być problematyczny, z tego powodu warto skorzystać z propozycji firm organizujących tego typu wyjazdy. Może z tego skorzystać zarówno gość, jak i producent. Wówczas można być pewnym, że wszystkie szczegóły wyjazdu będą dobrze zaplanowane od a do z. Dzięki temu producent może skupić swoją uwagę na zaprezentowaniu wyrobów, a nie na planowaniem transportu czy noclegu.