Jakie właściwości ma pelet?


Prawo które dotyczy ogrzewania umieszcza coraz większe restrykcje.Ograniczają sprzedawania bardzo słabej jakości kotłów oraz nieekologicznych paliw. Właśnie przez to w ostatnim czasie piece na pellet stały się tak bardzo popularne. Taki rodzaj paliwa ma również bardzo wysoką wydajność.

Czego używa się do produkcji pelet?

Pelet jest paliwem w formie granulatu w kształcie sprasowanych wałków wielkości 6-8 milimetrów i maksymalnej długości 30 mm. Pelet produkuje się używając biomasy, czyli pozostałości z produkcji rolnej które zostały sprasowane z użyciem wysokiego ciśnienia. Wyróżnia się kilka typów:

pelet drzewny produkowany przy użyciu trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
pelet agro który jest produkowany z słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
pelet który jest produkowany z łusek słonecznika;
pelet produkowany z innych odpadów.

Aczkolwiek pod względem przeznaczenia dzieli się go na na dwa rodzaje. Pelet przemysłowy który wykonuje się na przykład ze słomy. Za jego pomocą ogrzewa się budynki publiczne a także przemysłowe. Pelet który stosuje się w domach jest najczęściej z drzew. Jest on wytwarzany z resztek które pochodzą z tartaków, stolarni i zakładów drzewnych. Pamiętajmy że muszą one jednak być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń zarówno chemicznych i mineralnych.

Czy pelet naprawdę jest tak bardzo ekologiczny?

Pelet jest bardzo wydajnym paliwem, ze względu na to, że jego wartość
energetyczna wynosi średnio 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu pół procenta. Z kolei kaloryczność 2 kg peletu odpowiada kaloryczności litra oleju opałowego. Aczkolwiek miejmy w pamięci że wszystko zależy też od kotła na pelet czy też dostawcy paliwa. Zaleca się stosować pelet certyfikowany, czyli DIN PLUS lub EN PLUS o wysokiej klasie od znanego sprzedawcy. Pelet który posiada certyfikat powinien posiadać odpowiednie oznaczenie. Do komercyjnych zastosowań i domowych według standardu EN PLUS wyróżnia się:

klasę właściwości A1 – jest to zdecydowanie najwyższa jakość pelet o wysokich parametrach spalania i niskiej ilości popiołu i azotu.
klasę właściwości A2 – pelet tego typu jest stosowany w sporych instalacjach;
klasę właściwości B – pelet, który tworzy się z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego.