Czym się kierować budując przydomową oczyszczalnie ścieków?


Coraz więcej osób stara się uniezależnić od systemu. Turbulencje z ostatnich kilkunastu miesięcy powodują, że coraz częściej ludzie myślą o stworzeniu sobie przestrzeni, w której bedą w stu procentach niezależni. W obliczu wiszących nad głowami kryzysów gospodarczych są to rozwiązania, które za jakiś czas mogą decydować nawet o przetrwaniu.

Przy domach buduje się instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, spiżarne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skupmy się na ostatniej pozycji – o czym trzeba pamiętać stawiając takową?

Oczyszczalnia ścieków? Zrób to sam

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków pod względem wygody jest doskonałą alternatywą dla szamba. Gospodarstwa domowe wytwarzają duże ilości różnych nieczystości – ich gromadzenie i utylizacja potrafią potrzebować sporych nakładów pracy. Jednak osobista oczyszczalnia ścieków ulokowana przy domu jest rozwiązaniem tego problemu.

Ponadto takie oczyszczalnie są niedrogie w użytkowaniu. Ich koszt potrafi w szybkim tempie odzyskać zainwestowane pieniądze i długoterminowo pozwolić na oszczędności przekraczające wydatki.

Takie instalacje przyczyniają się też do ochrony środowiska. Przefiltrowaną wodę można wykorzystać ponownie, choćby podlewając rośliny w ogrodzie. Nieczystości, które podlegają czyszczeniu mogą śmiało pełnić rolę przyjaznego środowisku nawozu.

Co przed budową oczyszczalni ścieków?

Możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być uwarunkowana od posiadania właściwego zezwolenia. Przed rozpoczęciem prac należy zweryfikować ten temat i w razie potrzeby zorganizować wszystkie wymagane dokumenty.

Nieruchomość, na której ma powstać oczyszczalnia musi posiadać działające przyłącza wodno-kanalizacyjne w Warszawie. Pozwoli to na przepompowywanie nieczystości z rur do właściwego miejsca. Do sprawdzenia czy przyłącza wodno-kanalizacyjne funkcjnują prawidłowo należy wezwać hydraulika, który oceni ich stan.

Kiedy jest najlepszy czas na stawianie oczyszczalni ścieków przy domu?

Opisywana instalacja wymaga piętnastometrowego dołu, w którym może być zakopany zbiornik na ścieki. Wobec tego najrozsądniej jest prowadzić wykopy w czasie wiosenno-letnim, gdzie grunt jest rozmarznięta(y).

Istotny jest dokładny projekt. Dotyczy to nie tylko kwestii budowlanych, ale też innych towarzyszących czynników. Warto je skonfrontować ze zdaniem specjalistów.