Co wchodzi w zakres obowiązków księgowej?


Jeśi posiadamy swoją firmę, zawsze będziemy musieć korzystać z pomocy księgowej. Nie istotne czy bezpośrednio zatrudnimy w naszej firmie na etat, albo podejmiemy decyzję o skorzystaniu z biura księgowego, tak czy siak, każdy właściciel firmy będzie potrzebował księgowej. Jaki jest zakres powinności księgowej?

Zawód, uważany za niezbyt interesujący.

Dużo ludzi twierdzi, że zawód księgowej nie jest zbyt interesujący. Na pierwszy rzut oka, może się zdawać, że to tylko dokumentacja i cyferki, które wystarczy wpisać do komputera albo schematycznie wzajemnie dopasować. Ale nic bardziej mylnego. Zawód księgowej to ciężka i skomplikowana praca, wymagająca dużej dozy skupienia oraz wiedzy z zakresu ekonomii, finansów oraz prawa.

Jakie są obowiązki księgowej?

Zakres powinności księgowej w Gdyni jest naprawdę bardzo duży. Do priorytetowych obowiązków księgowej należy w pierwszej kolejności:

  • dbanie o dokładne rozliczenie finansowe firmy – zwłaszcza to dotyczące Urzędu Skarbowego i ZUSU-u.
  • Rozliczenie współpracy z klientami oraz kontrahentami firmy
  • Prowadzenie precyzyjnej ewidencji księgowej – w zależności od tego, na podstawie czego się rozliczamy – ryczałt, księga przychodów i rozchodów albo pełna księgowość – wszystko to będzie w rękach księgowej.
  • rozliczenie podatku VAT, w tym także wystawianie i rozliczanie faktur
  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych
  • złożenie deklaracji podatkowej – wypełnienie oraz wysyłanie jej w określonym czasie do prawidłowego organu podatkowego

Co lepsze – mieć swoją księgową czy wynająć biuro księgowe?

Wiele zależy od tego, jaki rodzaj firmy oraz jaki posiadamy system zarządzania. Dla osób, które są częstych delegacjach i wolą swój interes mobilnie, zdecydowanie wygodniejszym wyjściem, będzie skorzystanie z usług biura rachunkowego. Kontakt z biurem możemy realizować telefonicznie, faktury i potrzebne dokumenty przesyłać na maila albo ewentualnie podwozić na wskazany adres. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na kosztach zatrudnienia kolejnego\osobnego pracownika oraz na wyposażeniu go, w odpowiednie narzędzia do pracy. Księgowa w dużych polskich miastach jak Gdynia, Poznań albo Wrocław będzie łatwa do znalezienia, szczególnie gdy zdecydujemy się na biuro rachunkowe.