Co to jest pellet? Pochodzenie i wykorzystanie paliwa


Sporo jest ludzi starej daty, którzy doceniają ciepło w rodzinnym gnieździe dzięki ogrzewaniu drewnem bądź węglem w kominku. Istnieją też inne formy zachowania ciepła w domu, jak na przykład ogrzewanie gazowe. W niedalekiej przeszłości pojawiły się jednak nowe sposoby z tym związane. Świat rozwija się i każdy zaczyna troszczyć się ekologię broniąc w tym sposobem ziemię najlepiej, jak tylko jest w stanie. W skutek tego dużo chętniej nabywany staje się pellet i kotły na pellet.

Mamy tu kontakt z rodzajem paliwa grzewczego, który istnieje w formie grudek. Ma postać typowego walca, a do tego jest mały, w brązowym kolorze. Pochodzi z odpadów rolnych, biomasy, które bez przeszkód ulegają rozkładowi. Obliczy pelletu możnawymienić kilka, bez wątpienia muszą być one wolne od wszelakich skażeń chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, łyka, patyków
  • Pellet agro z składników naturalnych jak słona czy rośliny

To także da się rozbić na dwie grupy. Pierwsza to działanie w gospodarstwie domowym, resztki z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, za pomocą którego można ocieplać budynki, używa się w przemyśle.

Dlaczego produkt jest tak chętnie kupowany?

Dotychczas ludzie najczęściej płacili dosyć wysoką stawkę za to, aby ogrzać swój dach nad głową. Wycieczka do lasu po drzewostan, przeliczenie na metry i wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również jest bardzo podobnie. Koszt za tysiąc kilogramów to wartość wysokości kilkuset złotych.

Z pelletem jest całkowicie inaczej. Zazwyczaj nabywakupujesię go w dużych torbach ładowanych po kilkanaście kilogramów. Można go używać dosyć długi czas, a poza tym nie mamy problemów z transportem go do domu, co już jest pierwszym plusem przemawiającym za pelletem.

Coraz bardziej liczne grono podejmuje decyzję o wymianie pieca i przestawienie się na paliwo głównie z czterech prostych powodów.

  1. Wpierw chodzi tu o ochronę przyrody. Ani jeden nie chce, by z jego paleniska wychodził smog. Ten produkt to paliwo niesamowicie czyste. Na skutek chemosyntezy nie wydziela się dwutlenek węgla ani żadne substancje smolne, także nie ma mowy o żadnym skażeniu biosfery.
  2. Ważne jest również to, że nie wytwarza on sporej sumy pyłu, jak to jest w przypadku innych opcji ocieplania.
  3. Jako, że nie produkuje on pyłu, czy kurzu to piec jest strasznie łatwy w sterylizacji, a tak naprawdę da się to zrobić nawet raz na kilka dni.
  4. Końcowym dowodem jest dość przystępna cena. Oczywiście zależne jest to od jakości, jednak porównując to z drewnem czy węglem prawdopodobnie jest to dużo bardziej dogodne.

W jaki sposób tworzy się pellet?

Wiele zależy od tego, jakiktóry materiał posiadamy. Niemniej jednak początek wygląda tu bardzo podobnie, ponieważ na samym początku jest potrzeba zdrobienia go na niewielkie części, co jest przyszykowaniem do przyszłej przeróbki. Może być konieczność suszenia go.

Potem mamy do czynienia z rozdrobnieniem, rozpłaszczeniem, a potem przystąpić można do końcowego czynu, jakim jest już tryb formowania. Tutaj zostaje mu przyznana odpowiednia forma, czyli jest to zazwyczaj wspomnianyrzeczony walec niewielkich rozmiarów. Pellet później studzi się, umieszcza w worki i doręcza do magazynów.

Od czego zależy koszt pelletu?

Paliwo dobrej jakości będzie drogie. Najważniejszym elementem, który jest wymagany to atest, który każda firma wydaje sprawdzając uprzednio pellet pod kątem jego wartości handlowej, pochodzenia i innych zalet. Wskazówką dla kupującego musi być w tym przypadku obecność znaku wytwórcy. Wtedy możemy mieć pewność, że pellet jest niezagrożony dla nas, dla otoczenia i ma bardzo dobre cechy.

Jak jednak taki certyfikat ten opał może otrzymać? Twórca powinien przesłać okaz do atelier, gdzie poddawany jest testom. Po ich sprawdzeniu, a także pozytywnej kontroli linii fabrycznej wszelaki produkt dostajeotrzymujeswój identyfikator.

Wymienione wyżej czynniki oddziałują na to, którą klasę otrzyma konkretny produkt. Oznacza się go w megadżulach na kilogram i oblicza za tysiąc kilogramów. Im mniej megadżuli, tym ranga jest niższa. W naszym kraju wyróżnia się 3 rangi:

  • Niska ranga, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tonę
  • Średnia klasa, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tonę
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tonę

Jaki pellet wybrać

Bez wątpienia wybór pelletu zależy tylko i wyłącznie od kupującego, od jego możliwości pieniężnych. Móc jednak wybrać ten najlepszy, niewątpliwie poleca się pellet drzewny. Zdaje się to być najlepszą alternatywą dla konwencjonalnych sposobów ocieplania, jest tym najbardziej efektywnym, którego wartość sięga więcej niż 18 MJ/kg. Nade wszystko posiada on minimum zawilgocenia niż zwykłe drzewo. Można go wytworzyć z różnych gatunków drzewostanu. Tutaj można to podzielić na szpilkowy, jak również liściasty. Bardziej wartościowymi parametrami cechuje się jednak pellet z drzewostanu rodzaju iglastego, ponieważ z uwagi na swój skład będzie łatwopalny. Ma większą siłę. zazwyczaj istnienie żywicy ma spory wpływ na walory cieplne.

Teraz, gdy mamy kryzys związany z paliwami gazowymi to dlatego produkt powinien być zauważony wszędzie i dominować w świecie ciepłownictwa.